Sorumlu Teknik Eleman, Kozmetik Mesul Müdür olarak da biliniyor olmasıyla beraber, kozmetikte daha çok Sorumlu Teknik Eleman adıyla anılmaktadır ve kozmetik yönetmeliği gereğince Türkiye’de kozmetik firmalarında bulundurulması zorunlu olan personellerden bir tanesidir.

5324 sayılı Kozmetik Kanuna göre üretici, bir kozmetik ürünü üreten, imal eden, ıslah eden veya ürüne adını, ticarî markasını veya ayırt edici işaretini koymak suretiyle kendini üretici olarak tanıtan gerçek veya tüzel kişi; üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilci veya ithalatçı; ayrıca, ürünün tedarik zincirinde yer alan veya faaliyetleri ürünün güvenliğine ilişkin özelliklerini etkileyen gerçek veya tüzel kişidir.

Üreticinin temel yükümlülüklerinden biri de sorumlu teknik eleman (Kozmetik mesul müdür) bulundurmaktır. Kozmetik Mevzuatı gereği firmalar, sorumlu teknik eleman ile hizmetin gerektirdiği nitelikte personel istihdam edilmeden işletilemez. Sorumlu teknik eleman istihdam etmeyen üreticiye onbin Türk Lirası para cezası uygulanır.

Kozmetik Yönetmeliği’ne göre; “Eczacı veya kozmetik alanında iki yıl fiilen çalışmış olduğunu belgelemek kaydıyla kimyager, biyokimyager, kimya mühendisi, biyolog veya mikrobiyolog sorumlu teknik eleman olarak görevlendirilebilir. Sorumlu teknik eleman, piyasaya arz edilecek ürünün kozmetik mevzuatı, GMP iyi imalat uygulamaları ve ilgili diğer mevzuata uygunluğunun kontrolünden sorumludur.”

Kozmetik mesul müdür atandığı müessesenin profesyonel yeterliliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu nedenle bu görevi yürüten kişinin bu alandaki gelişmeleri ve Ulusal Kozmetik Mevzuatındaki güncellemeleri takip etmesi üretici açısından önem arz etmektedir.

Geniş ve yetkin ekibimiz sayesinde sizler için yurt içi ve yurt dışı mevzuatları, yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmekle kalmıyor, hazırladığımız bültenler ile sizleri de ivedilikle bilgilendiriyoruz. Sağlık Bakanlığı ile yürütülen tüm yasal süreçlerinizi bize emanet edin ve sorumlu teknik elemanı olduğumuz firmalarımıza özel hazırladığımız bültenler ile sektörde hep bir adım önde ve güvende olmanın keyfini çıkarın.

Kurucumuz Eczacı Sinem KAPAR ŞAHİNDERE ve deneyimli kadromuz ile firmanızın Sorumlu Teknik Elemanı olmaya hazırız.

Detaylı bilgi için bizi arayın.