Takviye Edici Gıda

Takviye edici gıdalar; beslenme eksikliklerini düzeltmek, belirli besinlerin yeterli alımını sağlamak veya belirli fizyolojik fonksiyonları desteklemek için tasarlanmıştır. Sağlıklı yaşam için günlük beslenmemize destek olurlar.

Düzenli beslenme kadar yediğimiz içtiğimiz gıdaların besin değeri açısından zengin olup olmadığı ve beslenmede kişisel farklılıklar, ihtiyaçlar da çok önemlidir. Bu yüzden düzenli beslenmenin gerekleri sağlansa dahi kişilerin vitamin ve mineral desteği almaları önerilir. Bağışıklık sistemimizde önemli rol oynayan ve vücudumuzca üretilemeyen bileşenler dışarıdan besin yoluyla veya çeşitli takviye edici gıdalarla alınmalıdır.

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı bu gıdaların denetimi ve kontrolünden sorumlu kuruluş olup halkı bu konuda bilinçlendirmek ve takviye edici gıdaların doğru kullanılmasını sağlamak için çeşitli yasal denetimler ve düzenlemeler sürdürmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Takviye edici gıda: Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler” olarak tanımlanmaktadır.

Gıdaların insan sağlığı üzerine faydalı özellikleri (antioksidan, besinsel lif vb.) bilindikçe, günümüzde bu faydalı özellikleri içeren gıda takviyelerinin de insan vücuduna olan etkisi sebebiyle tüketimi artmaktadır. Kullanılan üründen beklenilen etkiyi görebilmek için; uygun ürünün seçilmesi, uzun ve düzenli kullanılması ve kaliteli-güvenli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Takviye Edici Gıdalar ile ilgili sizlere sağladığımız hizmetler nelerdir?

PİM Grup günden güne daha da popüler hale gelen takviye edici gıdalar ile ilgili tüm yasal işlemleriniz için çözüm ortağınızdır.

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR

  • Ürün içerik kontrolü ve onay dosyası hazırlığı
  • Ambalaj bilgilerinin mevzuata uygunluğunun kontrolü
  • Takviye edici gıda onay işlemleri için gerekli belgelerin hazırlanması
  • Serbest Satış Sertifikası alınması
  • Etken maddelerin listeye eklenmesine yönelik Bakanlık başvuruları, devam eden süreçte bilimsel verilerin hazırlanması
  • Bitkilerin listeye eklenmesine yönelik başvurular ve devam eden süreçte bilimsel verilerin hazırlanması

SÜRECİN BAŞLAMASI İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Ürünün açık formülü
  • Etiket ve ambalaj örneği