Birleşik Arap Emirlikleri’ne Kozmetik Ürün İhracatı

Mevzuat
Birleşik Arap Emirlikleri’nde satışa sunulup kullanılmak üzere ithal ve imal olarak üretilen kozmetik ve parfümeri ürünlerinin öncelikle aşağıdaki mevzuatta belirtilen sağlık ve güvenlik gerekliliklerine uyması gerekmektedir:

Cabinet Decision No. 18 of 2014 on the UAE Regulation for the Control of Cosmetics and Personal Care Products (the “Cosmetics Law”)
Cabinet Decision No. 5 of 2014 on the UAE Regulation for the Supervision of Fragrances (the “Fragrances Law”)

Kozmetik Ürün Tanımı
Birleşik Arap Emirlikleri kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini şu şekilde tanımlar:

“İnsan vücudunun dış organ ve kısımlarını (cilt, saç, tırnaklar, dudaklar, dişler, genital organ ve ağız mukozası) temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, bunları korumak, iyi bir durumda tutmak veya kokularını düzeltmek amacıyla uygulanmak üzere hazırlanmış olan bütün madde veya karışım”.

Etiketleme
Etiketlerde yer alan tüm bilgiler doğru, bilimsel veya laboratuvarda kanıtlanmış olmalıdır. Bu bilgiler yanıltıcı bir şekilde verilememelidir. Etiketlerdeki bilgiler İngilizce ve/veya Arapça olabilmekle birlikte, aşağıdaki bilgilerin kesinlikle İngilizce ve Arapça olmak üzere iki dilde de verilmiş olması beklenmektedir.

Ürün fonksiyonu ve/veya kullanımı
Uyarı talimatları ve gerekli önlemler
Güvenli kullanım için saklama talimatları
Yukarıdaki bilgiler hem iç etiket hem de var ise dış ambalaj üzerinde belirtilmelidir.

Ek olarak, ürünler alerjen(ler) içeriyor ise, bu maddeler iç etikette bulunan içerik listesine eklenmelidir.

Eğer parfümler alerjen içeriyorsa, konsantrasyonu %0,001’i geçen aromatik alerjenik maddeler iç etikette bulunan içerik listesine eklenmelidir.

Kayıt Süreci
Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, ürünlerin satılması planlanan bölgeye göre Dubai veya ilgili Emirlik makamlarına kayıt olmalıdır.

Diğer önemli nokta ise; ürün kaydı yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri’nde olan bir firma üzerinden yapılabilmektedir. Bu firma yerel ithalatçı, üretici ya da distribütör olabilir.

Ürün kaydı yapıldıktan sonra başvuru sahibi, başvuru formunun yanında aşağıdaki bilgileri göndererek başvuru sürecine devam edebilir:

Raf ömrü, seri numarası, açıldıktan sonraki kullanım süresi de dahil olmak üzere gerekli tüm bilgileri içeren ürün resmi veya etiketi

Menşei ülkeden alınmış olan Serbest Satış Sertifikası

Üretici firma ya da marka sahibinden alınmış olan analiz ve içerik raporu (Ürünün fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yanında bileşenleri ve konsantrasyonları hakkında ayrıntılı bilgi sağlanmalıdır.)

Akredite bir laboratuvardan alınmış olan belirli ağır metal, koruyucu ve mikrobiyoloji test raporları (Testler ürüne bağlı değişkenlik gösterebilir ve Dubai Merkez Laboratuvarı ya da diğer Birleşik Arap emirliklerinin akredite laboratuvarlarından alınmalıdır.)

Notlar
Ürünlerin yerel pazarlara dağıtımından önce ürün kaydının yapılması zorunludur.

Herhangi bir ürünü ithal etmek / üretmek / satmak isteyen herhangi bir firma ürünü bağımsız olarak kaydettirmelidir. Kayıt geçerliliği şirket bazındadır ve gereklidir.

Ürünleri ithal ve ihraç edebilmek için gümrük koduna ihtiyaç vardır, eğer bu kod yok ise işlem ücreti 1.500 AED (Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi)’dir.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.