Rusya’ya Kozmetik Ürün İhracatı

Mevzuat
Rusya, Kazakistan, Belarus, Ermenistan ve Kırgızistan’ı içeren Gümrük Birliği’nde satılan kozmetik ürünler, kozmetik ürünlerin güvenliği ile ilgili teknik yönetmelik ile uyumlu olmalıdır.

İlgili Yönetmelik
Technical Regulation on the Safety of Cosmetic Products (CU TR 009/2011).

Kozmetik Ürün Tanımı
Gümrük Birliği’ndeki kozmetik ürünlerin tanımı AB mevzuatındaki tanımlar ile aynıdır.

İnsan vücudunun dış kısımlarına; (epiderma, kıllar, saçlar, tırnaklar, dudaklar ve dış genital organlar) veya dişler ile ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, korumak, iyi bir durumda tutmak veya vücut kokularını düzeltmek olan bütün madde veya karışımlara kozmetik ürün denir.

Güvenlik Gereksinimleri
Pazara sürülen kozmetik ürünlerin tüketiciler tarafından güvenle kullanılabiliyor olması gerekmektedir. Ürünlerin güvenliği çeşitli şekillerde kontrol edilir. Ürün formülasyonunun kozmetik ürünlerin güvenliği ile ilgili teknik yönetmelik eklerine uygun olması gerekir. AB’de olduğu gibi, bu yönetmelik ekleri yasaklı maddeleri, kısıtlanmış maddeleri, izin verilen renklendirici, koruyucuları ve UV filtrelerinde bahseder. Ancak bu ekleri oluşturan listelerin AB ile tamamen uyumlu olmadığı unutulmamalıdır.

İthal edilen tüm ürünler için gerekli olan testlerin Gümrük Birliği’nce onaylanmış laboratuvarlardan birinde yürütülmesi gerekmektedir. Yapılan testler kozmetik ürünlerin türüne ve sınıflanmasına bağlıdır.

Ayrıca, Gümrük Birliği’nde satılan ürünlerin GMP standartlarına göre üretilmesi ve kozmetik ürünler üzerindeki iddiaların kanıtlanmış olması gerekmektedir.

Etiketleme
Etiketleme gereklilikleri AB kozmetik mevzuatı ile benzerdir. Farklı olarak; ürünlerin EAC uygunluk işareti taşımalıdır, etiket üzerindeki bilgilerin çoğunun Rusça olması gerekir ve son kullanma tarihinin etikette bulunması zorunludur.

Kayıt Süreci
Ürünler düşük veya yüksek riskli olarak değerlendirilir ve kozmetik ürünlerin kayıt süreçleri bu sınıflandırmaya göre değişmektedir. Yüksek riskli olarak değerlendirilen ürünler şunlardır;

Bronzlaştırıcı ürünler, cilt beyazlatıcılar, intim bakım ürünleri, çocuklara yönelik ürünler, tüy dökücüler ve cilt soyucular, saç açıcılar, ağartıcılar, saç şekillendirici ürünler, nanomateryal içeren ürünler, % 0.15’ten fazla florür içeren ağız hijyen ürünleri ve diş beyazlatma ürünleri.

Yüksek riskli ürünlerin devlet kaydına tabii iken, düşük riskli ürünlerin Rospotrebnadzor tarafından onaylanmış bir kuruluşa Uygunluk Beyanı (EAC Declaration) vermesi yeterlidir.

Hem uygunluk beyanı hem de devlet tescili, ürünler pazara girmeden önce yapılması gereken işlemlerdir, yani ürünlerin Gümrük Birliği’ne ithalatı gerçekleştirilmeden önce yapılması gerekir.

Her iki ürün sınıfının kayıt işlemleri yerel bir Yetkili Temsilci tarafından yapılması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.