SPF Analizi (Güneş Koruma Faktörü Analizi), güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyucu olan ürünlerin, cildin korunma katsayısını ne kadar etkilediğini anlamamıza yardımcı olan analizdir. SPF (Sun Protection Factor), cildin doğal koruma mekanizmasının ne kadar yükseltildiğini gösterir. Mesela, cildin doğal koruma süresi 10 dakika ise, SPF 3 olan bir güneş koruyucu ürün, bu süreyi 3 kat artırarak 30 dakikaya uzatmaktadır.

Güneş koruma faktörüne sahip ürünler, kimyasal yapıları sayesinde UV ışınlarına karşı ciltte bir kalkan görevi üstlenir. Bir koruyucu ürünün hem UVB hem de UVA karşı koruyucu özelliği olması gerekmektedir. Güneş koruyucu ürünler üzerinde yer alan SPF ibaresi, sadece UVB ışınlarına karşı koruyuculuğu hakkında bilgi vermektedir. Ne var ki, zararlı etkileri düşünüldüğünde, UVA’dan korunmak da çok önemli bir noktadır. COLIPA (The European Cosmetic, Toiletry and Perfumery Association), 2006 yılından bu yana güneş koruma ürünleri ambalajında UVA değerine de yer verilmesini önermektedir.

SPF Analizi Minimum Etkinlik Parametreleri

Güneşten koruyucu ürünlerin istenen özelliklere sahip olması için, UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerine karşı minimum düzeyde koruma sağlıyor olması gereklidir.Koruma oranı, standardize edilmiş, tekrarlanabilir test yöntemleriyle ölçülmeli; foto bozunma göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle In vitro test yöntemlerine öncelik verilmelidir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Güneşten koruyucu ürünlere ilişkin yayınlamış olduğu kılavuzda, güneşten koruyucu bir ürünün aşağıdaki minimum etkinlik parametrelerinin üçünü de karşılaması gerektiği belirtilmiştir.

Bu parametreler;

  •   UVB’ye karşı koruma için Uluslararası Güneş Koruma Test Yöntemi (International Sun Protection Factor Test Method 2006) ile ya da herhangi bir in vitro yöntem ile elde edilen güneşten koruma faktörü (GKF veya SPF) değeri 6 olmalıdır.
  • Etikette belirtilen güneşten koruma faktörünün 1/3’ünün UVA koruma faktörüne ait olması “kalıcı pigment koyulaştırma yöntemleri” (persistent pigment darkening method) ile ya da herhangi bir in vitro yöntemle eşit düzeyde bir koruma ile elde edilmelidir.

 

  • Kritik dalga boyu ölçme yönteminin uygulanması ile elde edilen 370 nm’lik kritik dalga boyu.

Güneşten koruyucu ürünleriniz için SPF analizlerinizde UV-2000 S Ultraviole Geçirgenlik Analizleyici cihazımız ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Cihazımızda; in vitro SPF, UVA/UVB oranı, kritik dalga boyu parametreleri Colipa in-vitro metoduna göre ölçülebilmektedir. Test sonuçları, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Güneşten Koruyucu Ürünlere İlişkin Kılavuz’da istenen minimum etkinlik parametrelerinin tamamını içermektedir.

 

Analizleriniz için 50 g numune yeterli olmaktadır. Lütfen SPF analiz talepleriniz için bizimle irtibata geçiniz.

SPF Ölçüm Yöntemi in-vitro (UV-2000S Ultraviole Geçirgenlik Analizleyici)

Ölçüm parametreleri: İn vitro SPF, UVA/UVB oranı, kritik dalgaboyu
Yöntem: Colipa
Yazılım: UV-2000S
Lamba: Xenon flash lambası
Ölçüm Aralığı: 250-450 nm dalgaboyu
Plaka: PMMA HD-2 yüzey alanı: 50×50 mm
Geçirgenlik: 0-100 %
Absorbans: 0-2.7 A  (12 nokta için 1 nm aralıklarla okuma yapılır.)

Laboratuvarımızda SPF testine ek olarak, güneş ürünlerinde Water Resistance Testi (Suya Dayanıklılık Testi) de yapılmaktadır.

Pim Grup olarak, laboratuvarımızda güneşten koruyucu ürünlerin SPF analizi gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir ya da 0(212) 322 51 00 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.