Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi, insan hayatı boyunca yaygın olarak kullanılan kozmetik ürünlerin çok ciddi ve telafi edilmesi mümkün olmayan etkilerinin önüne geçilmesi için bir zorunluluk olmasının yanı sıra, biz üreticiler adına da sosyal sorumluluk kapsamında dikkate alınması gereken bir konu. Güvenli olmayan birtakım ürünlerin uzun süren etkileri yaşanabileceği gibi, sadece tüketiciler için değil, profesyonel uygulayıcılar için de ciddi sonuçları olabilir. Pazara sunulan kozmetik ürünler, üretici tarafından belirtilen kullanım şekline göre uygulandığında ya da ürünün sunum, etiketleme ve kullanımına dair açıklamalar kapsamındaki bilgilere göre uygulandığında, insan sağlığını tehdit edecek niteliklerde değilse, o ürünler ilgili mevzuat gereğince güvenli olarak kabul edilir. 5324 sayılı kozmetik kanununa göre kozmetik ürünler, tüketicilere kaliteli, güvenli ve etkili bir şekilde ulaştırılmalıdır.

Kozmetik üreticisi firmalar, piyasaya sunacağı her ürün için kozmetik ürünlerde güvenlik değerlendirmesi  gerekliliklerini kozmetik yasası gereğince gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu değerlendirme yapılırken, ürüne ait bileşenlerin toksikolojik bilgileri, kimyevi yapısı, kimyasallara maruz kalma seviyesi, ürünün hedef kitlesine ait yahut ürünün kullanılacağı bölgenin maruz kalma özellikleri dikkate alınmalıdır.

Not: 3 yaşından küçük çocuklara yönelik üretilen ve dış genital organlara harici olarak uygulanmak üzere üretilen kişisel temizlik ürünleri için ayrı bir güvenlik değerlendirmesi yapılmalıdır.

Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi Kim Tarafından Yapılır?

Bu değerlendirmeyi yapacak değerlendirme sorumlusunun eczacılık diploması olmalıdır. Onun dışında, tıp, biyoloji, kimya, mikrobiyoloji, diş hekimliği, biyokimya alanlarında diploma sahibi, toksikoloji alanında ya da kozmetik ürünlerde güvenlik değerlendirmesi alanında sunulmuş teorik ve uygulamalı programı tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmış kişiler güvenlik değerlendirmesi yapabilir.

Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi Sorumlusunun Görevleri

  • Değerlendirme sorumlusu, mevcut tüm verileri gözden geçirerek ilgili kılavuzlara uygun şekilde güvenlik değerlendirmesi raporu hazırlar.
  • Piyasaya sürülen ürünlerin ardından, ürüne dair formül, hammadde ya da kullanım şeklinde değişiklik gibi tüm verileri güncel olarak rapora ekler.

Türkiye’de ve Avrupa’da Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi

İlgili raporda, bileşenlere ait güvenlik sınırı hesaplanmalıdır. Bu hesaplarda, istenmeyen bir etki görülmediği takdirde maddelerin uygulanabilecek en yüksek miktarları kullanılmaktadır. Bu değerlendirme, ürünlere ait bilgilerin yer aldığı bölüm ve raporlama bölümü olmak üzere iki başlıktan oluşur.

Kozmetik ürünlerinize dair güvenlik değerlendirmesi, analiz, raporlama ve ürün bilgi dosyası gibi tüm yasal zorunluluklar için Pim Grup çatısı altında tek kanaldan hizmet sunabilmekteyiz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.