Kozmetik Ürün Takip Sistemi, Türkiye’de üretilen ya da ithal edilmen kozmetik ürünlerin bildirimi ve takip edilmesi için ihtiyaç duyulan elektronik bir kayıt sistemidir. Türkiye’de 5324 Sayılı Kozmetik Yasası’na göre, kozmetik ürünler pazara sunulmadan önce Sağlık Bakanlığı’na mutlaka bildirilmelidir. Bununla beraber, aynı üründe ya da üreticide sonradan yapılan değişikliklerin de yine Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi zorunludur.

Kozmetik ürünlerin Kozmetik Ürün Takip Sistemi içerisinde bilgilerinin girilebilmesi için, aynı zamanda Elektronik Bilgi Sisteminde (EBS) firma kaydının yapılmış olması gereklidir. ÜTS’de pazara sunulacak ürünlerin başvurusu, EBS’de ise söz konusu başvurunun bildirimi işlemleri gerçekleştirilir. Bildirim işlemlerinin tamamlanması için, EBS üzerinde oluşturulan başvurudan sonra, gerekli tüm bilgiler Kozmetik Ürün Dairesi Başkanlığı’na elden ulaştırılmalıdır.

Kozmetik Ürün Takip Sistemi Başvuruları

ÜTS’de, ürün bileşenlerine dair veri havuzu, bakanlık tarafından sisteme hazır olarak eklenmiştir. Bu noktadan sonra, ÜTS sisteminden yapılacak tüm bildirimler için Kozmetik Yönetmeliği ve Ek Kılavuzlara uygun olarak hareket edilmeli, güncel ve okunabilir ambalajların sisteme dahil edilmesi gerekir.

Kozmetik firmaları, ürün bildirimi için ÜTS’de en fazla beş adet ürünün yer aldığı her başvuru için, EBS üzerinden işlem takip numarası almalıdır. Yani, alınan tek işlem üzerinden beşerli gruplar halinde birden fazla bildirim formu gönderilmemelidir.

Pim Grup olarak, yüksek tecrübeye sahip ve her biri alanında uzman ekibimizle, yukarıda bahsi geçen tüm hizmetleri sizlere sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, 0212 322 51 00 nolu telefondan bize ulaşabilir, ya da buraya tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.