CPNP Kaydı (Avrupa Kozmetik Ürün Bildirimi), kozmetik üreticilerinin AB’ye kozmetik ürün ihracatı yapmak istemeleri durumunda gerçekleştirilmesi gereken bir kozmetik ürün bildirimi işlemidir. Avrupa’da bir kozmetik ürün piyasaya arz edilmeden önce, yeni AB Kozmetik Mevzuatı gereğince her bir ürün için CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) kayıt işlemi yapılmalıdır. Bu kayıt işlemi, ürünlerin tamamının ilgili yönetmeliğe uygun olduğunu garanti eden ve bu ürünlerin Avrupa’daki kozmetovijilans irtibat noktası olduğunu taahhüt eden Sorumlu Kişi tarafından gerçekleştirilir.

Üreticinin yerleşik olması durumunda kendisi, üretici Avrupa Birliği dışındaysa, üreticinin atadığı başka bir kişi, ithalatçı ya da ithalatçının atadığı başka birisi Sorumlu Kişi olabilir.

CPNP Kaydı (Bildirimi) Nedir?

Avrupa’ya kozmetik ihracatı yapılacak firmaların kozmetik ürün bildirimi yapacakları dijital platformu nitelendiren kelimedir. İngilizcesi Cosmetic Products Notification Portal olan “Kozmetik Ürün Bildirim Portalı”nın baş harflerinden oluşur.

CPNP Kaydı (Bildirimi) Hangi Bilgileri İçerir?

Avrupa Birliği Kozmetik Mevzuatı gereğince Sorumlu Kişi tarafından gerçekleştirilen bildirimde, aşağıdaki bilgilere yer almalıdır:

  • Kozmetik ürünün ismi, kategorisi ve tanımlaması,
  • Sorumlu Kişi’nin ismi, adresi,
  • Ürün Bilgi Dosyası‘na ulaşımın kolay olduğu adres bilgisi,
  • İthalatın gerçekleştirildiği ülke,
  • Hangi ülkelerde ürünün pazara arz edileceğinin bilgisi,
  • Gerekli durumlarda irtibat kurulması gereken kişinin iletişim bilgileri,
  • Ürün nanomateryal içeriyorsa, söz konusu materyalin IUPAC ismi gibi tanımlamalar ve Kozmetik Yönetmeliği’ndeki Ek-II’den Ek-VI’ya kadarki bölümde istenen bilgiler,
  • Hammaddelerin CAS ve Yönetmelik (EC) No 1272/2008 Ek-VI 3. bölüm altında yer alan 1A ve 1B kategorisindeki CMR maddelerin EC numaraları,

CPNP üzerinden yapılan bildirimlerde yer almalıdır. Kozmetik ürün/ürünler raflarda yerini aldıktan sonra, ilgili komisyona Sorumlu Kişi tarafından ürüne dair ambalaj ve etiketleme bilgileri de verilmelidir.

Siz de Avrupa’ya kozmetik ürün ihraç ediyor ya da etmek istiyorsanız, Pim Grup olarak profesyonel ekibimizle ürün bildirimi ve ilişkili diğer tüm ihtiyaçlarınızda yanınızdayız. Daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir, ya da doğrudan 0212 322 51 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.